Haberler / Avukat Hakları Grubu Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
10.09.2018

Bültene ait dosyalar

Avukat Hakları Grubu, iddialı projeleriyle İstanbul Barosu seçimlerine hazır
Yaklaşan İstanbul Barosu Genel Kurulu seçimlerinin en iddialı adaylarından biri olan Av. Gökhan Ahi, seçimlere avukatlar için hayata geçireceği acil eylem planıyla “hazırım” mesajı verdi. Ahi, herkesin hakkını savunarak kutsal bir görevi yerine getiren avukatların haklarını koruyarak, mesleklerini gönül rahatlığıyla ve insanca icra edebilecekleri bir hale getirmeye hazırlanıyor.
 
Her dönem yaşanan ayrı bir heyecan dalgasıyla Türkiye'nin hukuk alanındaki en büyük demokratik etkinliklerinden biri olan İstanbul Barosu Genel Kurulu seçimleri yaklaşıyor. Bu seneki seçimlerin en iddialı adaylarından biri, kurucuları arasında bulunduğu Avukat Hakları Grubu ile farklı bir profil ve yaklaşım çizen Av. Gökhan Ahi.
 
Av. Gökhan Ahi: Hak arayanlara haklarını verelim
Hiçbir grup, siyasi görüş ve kişiyle alakalı bir angajmanları olmadığını dile getiren Ahi, farklı avukat çevreleri tarafından favori gösterildikleri seçimler hakkında şunları söyledi: “Biz tüm bilgi birikimi ve emeğimizi, avukatlara haklarını verebilmek üstüne kurduk. Bu yüzden seçime Avukat Hakları Grubu adı altında bir oluşumla hazırlanıyoruz. Gücümüz ve farkımız “önce avukat hakları” diyebilmek ve avukatların bağımsızlığını vurgulayabilmekten kaynaklanıyor. Başlattığımız hareket ve yaklaşımımız; genç ve özellikle de kadın avukatlar tarafından yoğun ilgi gördü. İstanbul Barosu seçimlerinin kaderini baro tarihinde ilk kez çoğunluğu ele geçiren genç ve kadın avukatlar belirleyecek.”
 
Baro tarihinde bir ilk olacak
Ahi, avukatların yaşadığı yapısal sorunlara şimdilerde ülkemizin yaşadığı ekonomik sıkıntıların da eklendiği ve bu durumun avukatlara da olumsuz yansıdığını belirterek, seçildiğinde uygulayacağı ve baro tarihinde bir ilk olarak hayata geçecek 100 Günlük Acil Eylem Planı'nı paylaştı:
 
  • Avukatlara karşı şiddetin önlenmesi adına acil durumlar için Baro Operasyon Merkezi'nin kurulması
  • Yabancı hukuk ve danışmanlık ofisleriyle mücadele eylem planının oluşturulması
  • CMK ve adli yardım ücretlerinin banka üzerinden hızlı tahsili için gerekli girişimlerin sağlanması
  • Hasar şirketleri, komisyoncular ve arzuhalcilerle mücadele için Adliye Avukat Timlerinin oluşturulması
  • Tapu işlemlerinin sadece avukatla yürütülmesi için gerekli girişimlerin sağlanması
  • Anonim şirketlerde avukat bulundurma zorunluluğu hususunda İTO ile protokol yapılması girişimi,
  • TBMM İstanbul Barosu Daimi Temsilcisi ataması ile yasama faaliyetlerine tam katılım ve erişim.
 
Avukat Hakları Grubu hakkında
2016 yılında kurulan Avukat Hakları Grubu (AHG); avukatların yıllardır yaşadığı ve Baro yönetiminin umursamadığı sorunları kendine dert edinmiş, mesleğin sorunlarını çözmeye talip, büyük hedefleri olan sıradan Avukatların oluşturduğu bir gruptur. Siyasi, kültürel ve yaşam tarzı üzerinden sınıflandırma ve ayrımcılıklara karşı duruşuyla öne çıkan AHG Avukatları, doğrudan avukatların sorunlarına ve haklarına odaklanmıştır. Ayrıntılı bilgi için: https://www.avukathaklari.net


  Share  Paylaş
Avukat Hakları Grubu
Hakkında