Haberler / Notabene Yayınları Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
15.06.2017

Bültene ait dosyalar

“Anti Prensesler” serisi, kurtarılmayı beklemeyen güçlü kadınların hikayelerini çocuklarla buluşturuyor
 
Alternatif duruşuyla kısa bir sürede yayıncılık sektöründe iz bırakan ve kitaplarıyla her yaştan okuyucuya hitap eden NotaBene Yayınları, çocuklara yönelik alternatif kitaplardan oluşan “Anti Prensesler” serisinde, çocuklara dayatılan “ideal kadın” kavramını sorguluyor. Gerçek hayatta, kendilerini kurtaracak beyaz atlı prensi bekleyen narin prenseslerin değil, kendi kararlarını verebilen ve karşısına çıkan zorluklarla baş edip, hayallerini gerçekleştiren güçlü kadınların var olduğu gerçeğinden yola çıkan NotaBene Yayınları, serinin ilk kitabında Türkan Saylan'a yer veriyor.
 
“Neden kız çocuklarına hep prenseslerin masalları anlatılır?”, “Neden o masallarda prensesleri prensler kurtarır?”, “Neden bu prenseslerin hepsi zayıf, uzun boylu, ince belli, uzun saçlıdır?” gibi sorularla yola çıkan Anti Prensesler serisi, nasıl yaşayacağına, ne yapmak istediğine kendisi karar vermiş ve her biri birbirinden farklı görünen kadınların heyecan verici hikâyeleriyle, çocukların kendi hayallerini gerçekleştirebilmek için aradığı ilham kaynağını bulmalarına yardım etmeyi hedefliyor. “Prenseslerin” aksine, bu serideki “anti prensesler” birileri tarafından kurtarılmayı beklemiyor.
 
NotaBene Yayınları'nın Anti Prensesler serisi, nasıl yaşamak ve ne yapmak istediğine kendisi karar vermiş gerçek kadınların büyüleyici hikâyelerini çocuklarla buluşturmak için yola çıktı. Serinin ilk kitabı ise Türkan Saylan. Kendisini kurtaracak prensi beklemeden hayallerini gerçekleştirmek için bir sürü zorluğun üstesinden gelebilmiş bu kadının hikâyesi, tüm çocuklara, özellikle de kız çocuklarına kendi hayallerinin peşinden gitmeleri için cesaret veren birer kılavuz olacak. Seri ebeveynler için de çocuklarla birçok olay ve kavram üzerine konuşabilecekleri sohbet kitapları olmayı hedefliyor.
 
Melike Belkıs Aydın tarafından yazılan ve illüstrasyonları İpek Okyar tarafından hazırlanan 24 sayfalık kitap, 11 TL satış fiyatıyla kitapçılarda ve online kitap mağazalarında.
 
İlgili kişi:
Esra Şavkın
Marjinal Porter Novelli
(212) 219 29 71 / 0537 858 85 49
esras@marjinal.com.tr
 
NotaBene Yayınları hakkında
 
Kendini kolektif bir düşünsel mekan olarak tanımlayan NotaBene Yayınları 2010 yılında kurulmuştur. NotaBene'yi fevkalade önemli kılan şey, toplumsal muhalefetin düşünsel olarak köklü bir yenilenme ihtiyacına yanıt arayışıdır. Ayrıca bu toprakların yazarlarına öncelik tanımak, yeni çalışmaları, yeni yazarları elden geldiğince özendirmek, kolektif çalışmaları artırmak, muhalefetin gündemini düşünsel olarak beslemek de amaçları arasındadır. Bu arayış sadece kuramsal alanla sınırlı kalmayıp, güncel politikadan, edebiyata, sanata, çocuk kitaplarına dek yaşamın her alanını kapsama çabasını içermektedir. NotaBene'nin sadece yayın çizgisi değil, okurlarla kurduğu bağ da alternatif bir mecrada gelişmiştir. Yayın dünyasında giderek artan tekelleşmeye karşı, piyasa koşullarına teslim olmamak için NotaBene tarafından kurulan bir abonelik ağı ile, 2010'dan bu yana binlerce kişi NotaBene'ye abone olmuştur. Bu sayede NotaBene aboneleri sadece avantajlı koşullarda kitap edinmekle kalmayıp, bir yandan kuramsal/politik/edebi eser ve tartışmaları daha düzenli bir biçimde izleme olanağına kavuşurken, diğer yandan da alternatif bir yayın kurumunun oluşumuna destek vermiştir. NotaBene'nin okuyucularıyla birlikte çıktığı bu ortak yolculuk kendini her daim yenileyerek sürecektir.

 


  Share  Paylaş
Notabene Yayınları
Hakkında
Kendini kolektif bir düşünsel mekân olarak tanımlayan NotaBene Yayınları 2010 yılında kurulmuştur. NotaBene'yi fevkalade önemli kılan şey, toplumsal muhalefetin düşünsel olarak köklü bir yenilenme ihtiyacına yanıt arayışıdır. Ayrıca bu toprakların yazarlarına öncelik tanımak, yeni çalışmaları, yeni yazarları elden geldiğince özendirmek, kolektif çalışmaları artırmak, muhalefetin gündemini düşünsel olarak beslemek de amaçları arasındadır. Bu arayış sadece kuramsal alanla sınırlı kalmayıp, güncel politikadan, edebiyata, sanata, çocuk kitaplarına dek yaşamın her alanını kapsama çabasını içermektedir. NotaBene'nin sadece yayın çizgisi değil, okurlarla kurduğu bağ da alternatif bir mecrada gelişmiştir. Yayın dünyasında giderek artan tekelleşmeye karşı, piyasa koşullarına teslim olmamak için NotaBene tarafından kurulan bir abonelik ağı ile, 2010'dan bu yana binlerce kişi NotaBene'ye abone olmuştur. Bu sayede NotaBene aboneleri sadece avantajlı koşullarda kitap edinmekle kalmayıp, bir yandan kuramsal/politik/edebi eser ve tartışmaları daha düzenli bir biçimde izleme olanağına kavuşurken, diğer yandan da alternatif bir yayın kurumunun oluşumuna destek vermiştir. NotaBene'nin okuyucularıyla birlikte çıktığı bu ortak yolculuk kendini her daim yenileyerek sürecektir.