Haberler / Zingat Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
09.06.2017

Bültene ait dosyalar

Ankara'da konut fiyatlarındaki artış yavaşladı
 
Ankara'da satılık ve kiralık konut fiyatlarındaki artışın yavaşlaması dikkat çekiyor. Ankara'da Nisan 2015 ila Nisan 2016 dönemi arasında satılık konut fiyatlarındaki artış yüzde 13 gerçekleşirken, son bir yılda yüzde 7'de kaldı.
 
Ankara'nın genelinde özellikle son bir yıl içerisinde önceki yıla oranla satılık ve kiralık konut fiyatlarında artış yavaşlaması görüldü. Araştırma sonuçlarına* göre, Ankara'da Nisan 2015 ila Nisan 2016 dönemi arasında yüzde 13 artan satılık konut fiyatları, son bir yılda yüzde 7 arttı. Ankara'nın prim değeri yüksek ilçelerinden Çankaya'da ise son bir yılda satılık ve kiralık konut fiyatlarında sert bir düşüş yaşandı. İşte son açıklanan verilere göre Ankara ve başkentin en değerli ilçeleri Çankaya, Gölbaşı ve Yenimahalle'de son bir ve beş yıllık emlak fiyatları.
 
Beş yıl içerisinde gözle görülen artış yavaşlaması
Ankara'nın konutta prim değeri yüksek olan ilçelerinden biri olan Çankaya'da Nisan 2012 ila Nisan 2017 yıllarını kapsayan son beş senede satılık konut fiyatları yüzde 65 arttı. Bu değer Gölbaşı'nda yüzde 100, Yenimahalle'de ise yüzde 76 oldu. Bu yıllar arasında Ankara'nın genelinde ise satılık konut fiyatları yüzde 69 oranında artış gösterdi.
Son beş yılda konut fiyatlarında önemli bir artışın yaşandığı başkentte, son yıllarda ise düşüş dikkat çekiyor. Çankaya'da Nisan 2015 ila Nisan 2016 yılları arasına bakıldığında Çankaya'da satılık konut fiyatları yüzde 9, Gölbaşı'nda yüzde 21 ve Yenimahalle'de yüzde 14 arttı. Ankara'nın genelinde bu yıllar arasında satılık konut fiyatları yüzde 13 arttı.
Ankara'da son bir yılda ise satılık konut fiyatlarında artış yavaşlaması yaşandı. Nisan 2016 ila Nisan 2017 yıllarını kapsayan son bir yılda satılık konut fiyatları Ankara genelinde yüzde 7; üç ilçesinden Çankaya'da yüzde 1, Gölbaşı'nda yüzde 8 ve Yenimahalle'de ise yüzde 10 arttı. Bir önceki yılla karşılaştırıldığında fiyat artışının yarı yarıya azaldığı görülüyor.
 
 
Çankaya'da kiralık konut fiyatlarında sert düşüş
Ankara kiralık fiyatlarına bakıldığında ise özellikle Çankaya'da sert bir düşüşün yaşandığı görülüyor. Ankara'nın Çankaya ilçesinde Nisan 2012 ila Nisan 2017 dönemini kapsayan beş yıllık süreçte kiralık konut fiyatları yüzde 29 artarken; bu oran Gölbaşı'nda yüzde 129, Yenimahalle'de ise yüzde 72 oldu. Ankara geneline baktığımızda ise beş yıllık süreçte Ankara'da kiralık konut fiyatlarının yüzde 51 arttığı görülüyor. Nisan 2015 ila Nisan 2016 yılları arasında kiralık konut fiyatlarının Çankaya'da yüzde 6, Gölbaşı'nda yüzde 10, Yenimahalle'de ise yüzde 14 arttığı görülüyor.
Son bir yılda kiralık konut fiyatlarındaki düşüş dikkat çekiyor. Nisan 2016 ila Nisan 2017 yılları arasındaki son bir yılda Çankaya'da kiralık konut fiyatları yüzde 8 düştü. Gölbaşı'nda kiralık fiyatları yüzde 25 artarken, Yenimahalle'de bu oran yüzde 11 oldu. Ankara genelinde ise bir önceki yıla göre kira fiyatlarındaki artış azalarak yüzde 5'te kaldı.
 
*Veriler Zingat.com ve REIDIN raporlarına dayanmaktadır.
Not: Fiyatlar, ortalama 100m2'lik konutlar için geçerlidir.
 
 
İlgili Kişi:       
Esra Şavkın 
Marjinal Porter Novelli                  
0212 219 29 71 / 0537 858 85 49
esras@marjinal.com.tr
 
Zingat hakkında
Zingat, 2015 yılında REIDIN ve Doğuş Grubu iş birliğiyle kurulan, gayrimenkul ve emlak alanında kaliteli hizmet ve şeffaf bilgi sağlayan bir bilgi ve pazarlama platformudur. Oluşturduğu platformda gayrimenkul profesyonelleri ile bireyleri buluşturmaktadır. Zingat'ın misyonu, Türkiye'de gayrimenkul sektörüne yatırım yapan, evini satan, kiralayan, yeni bir ev alan tüm bireylere ve bu sektörle profesyonel olarak ilgilenen kurum ile kişilere kapsamlı bir referans noktası oluşturmaktır. www.zingat.com
 

 
 


  Share  Paylaş
Zingat
Hakkında
REIDIN ve Doğuş Grubu işbirliğiyle 2015 yılında faaliyete geçen Türkiye’nin akıllı emlak sitesi Zingat.com, kaliteli hizmet ve şeffaf bilgi anlayışını benimseyerek gayrimenkul profesyonellerini ve bireyleri doğru, kapsamlı referans bilgilerle aynı çatı altında buluşturan güvenilir bir gayrimenkul bilgi ve pazarlama platformudur. Türkiye'de gayrimenkul sektörüne yatırım yapanlar, gayrimenkul satanlar/kiralayanlar, yeni ev arayışında olanlar, bu sektörden profesyonel kazanç sağlayanlar için bir buluşma noktası ve referans bilgi kaynağıdır