Haberler / ALİKEV Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
19.12.2018

Bültene ait dosyalar

ALİKEV'in 2019 ajandası “iz bırakıyor”
 
Her sene farklı bir temayla hazırlanan geleneksel ALİKEV ajandaları bu yıl “iz bırakanlar” temasıyla hazırlandı. Bilim, sanat, edebiyat ve spor gibi farklı alanlarda iz bırakan 12 kahramanın biyografisinin yer aldığı ALİKEV 2019 İz Ajandası, sadece bir ajanda değil, bir “cesaret kitabı” olarak arşivinizin en özel kısmında yer alacak.
 
“Ben geçip gitmek isterdim hayattan, o iz bırakmak için uğraşırdı. O tadına doyum olmaz bir şiirdi, ben taslak halinde bir roman...” – Yekta Kopan
 
Geçtiğimiz yıllarda "barış", "umut" gibi farklı konuların ele alındığı ve birçok ünlü ismin, yazar ve illüstratörün katkı sunduğu geleneksel ALİKEV ajandaları, 2019 yılında “iz bırakanlar” temasıyla tasarımcı Gökçe Cantürk'ün dokunuşu ve gazeteci-yazar Anıl Mert Özsoy'un anlatımıyla hayat buluyor. ALİKEV 2019 İz Ajandası'nda iz bırakmış 12 kahramanın şiir tadında öyküleri yer alıyor.

İz bırakan 12 isim
ALİKEV 2019 İz Ajandası; bilim, sanat, edebiyat, spor gibi farklı alanlarda iz bırakan 12 önemli ismin biyografilerinden oluşuyor. Farklı alanlarda ilkleri gerçekleştirerek adını tarihe kazıyan bu öncü isimler arasında Mustafa Kemal Atatürk, Sabiha Bengütaş, Semiha Berksoy, Vecihi Hürkuş, Süreyya Ağaoğlu, Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Safiye Ali, Afife Jale, Abidin Dino, Refet Angın,
Nezihe Muhiddin yer alıyor.

Gözünü kaybetmesine rağmen vazgeçmeyen ve dünyaca ünlü bir yazar olan Yaşar Kemal'in; kadınların örselendiği o yıllarda takma isimle sahneye çıkan, göz altına alınan ve evlatlıktan dahi reddedilen Afife Jale'nin ve daha nicelerinin hayat hikayeleri herkese cesaret verecek.
 
“İz bırakabilmeleri için destek oluyoruz”
Gürkan Korkmaz, bu yılki temalarının neden iz bırakanlar olduğunu şu sözlerle açıkladı: “Geleceğin bilim insanlarına, mühendislerine, sanatçılarına, öğretmenlerine ihtiyacımızın olduğu bir dönemdeyiz. ALİKEV olarak bunun için çalışıyoruz, gençlerin düşlerine güç veriyoruz. Gençlerin iz bırakan işler yapabilmeleri için desteklerimize ihtiyaçları var. Türkiye'de örnek ve ilham alınacak çok fazla isim var.”

Emel Korkmaz ise; “Yarım bırakılmaya zorlanmış düşlerin gelecekte bir gerçeğe dönüşmesini sağlamak üzere çalışıyoruz. Her bir gencimizin iz bırakan işlere imza atması dileğimiz. Bunun için gençlerin düşlerine destek olmak çok önemli” dedi.
Yılbaşı için özel bir hediye olarak arşivlerinize ekleyebileceğiniz ALİKEV' 2019 İz Ajandası'na www.duslerindeozgurdunya.com adresinden ulaşabilirsiniz.
 

 
İlgili Kişi
Ata Ulaş Dağlıoğlu
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
ulasd@marjinal.com.tr
 
Ali İsmail Korkmaz Vakfı Hakkında
Ali İsmail; 2011 yılında, yani henüz 17 yaşındayken, “Toplum İçin Gençlik” isimli bir hareket başlatmış ve arkadaşlarını da örgütleyerek bu kapsamda birçok etkinlik yapmıştı. Yaptıkları ilk etkinlik okulun bahçesini temizlemek olan bu grup, daha sonra huzurevi ziyareti, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkânları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi. “Düşlerinde Özgür Dünya” olan Ali İsmail, bu düşlerini gerçekleştirmek için birçok faaliyet yapmıştı ve toplum için yenilerini yapmayı planlıyordu. Hatta bu kapsamda yaptığı ve yapmayı planladığı etkinlikleri raporluyor ve günlüğüne yazıyordu. Ailesi tarafından kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı “Düşlerindeki Özgür Dünya” için yola çıktı.
bilgi@alikev.org www.alikev.org

 
 


  Share  Paylaş
ALİKEV
Hakkında
Ali İsmail; 2011 yılında, yani henüz 17 yaşındayken, “Toplum İçin Gençlik” isimli bir hareket başlatmış ve arkadaşlarını da örgütleyerek bu kapsamda birçok etkinlik yapmıştı. Yaptıkları ilk etkinlik okulun bahçesini temizlemek olan bu grup, daha sonra huzurevi ziyareti, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkanları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi. “Düşlerinde Özgür Dünya” olan Ali İsmail, bu düşlerini gerçekleştirmek için birçok faaliyet yapmıştı ve toplum için yenilerini yapmayı planlıyordu. Hatta bu kapsamda yaptığı ve yapmayı planladığı etkinlikleri raporluyor ve günlüğüne yazıyordu. Günlüğünde Ali İsmail, bu yaptıklarının sebebini şu şekilde ifade etmişti; “Bu yazıları yazma amacım, sadece kendi kafamda toparlayıp, bu ekibi, gerçekten toplum için çalışan gençleri, bir yerlere vardırmak, ekibi resmiyete dökmek ve tanınmak istememdi.” Yani Ali İsmail şu an yaşıyor olsaydı da muhtemelen toplum yararına çalışmalar yapıyor ve bu çalışmalarına kurumsal bir kimlik kazandırmayı hedefliyordu. Ailesi, Ali İsmail’in bu hayallerini bir vasiyet olarak gördü ve onun yarım kalan düşlerini hayata geçirmek için Ali İsmail KORKMAZ Vakfı’nı kurdu.