Haberler / ALİKEV Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
30.05.2018

Bültene ait dosyalar

ALİKEV sahillerdeki nesli tükenen hayvanlar için dayanışmaya çağırıyor

Ali İsmail Korkmaz Vakfı, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Samandağ Belediyesi ile işbirliği yaparak sahillerdeki katı atık kirliliğine dikkat çeken bir projeye imza atıyor. Yaşama Sahip Çık projesi kapsamında sahillerde gönüllülerin desteğiyle kapsamlı bir temizlik çalışması yapılacak ve ilçedeki esnafa plastik poşet kullanmamaları için bez poşet dağıtılacak.

Türkiye'de günlük yaklaşık 68.000 ton, Hatay'da ise 1700 ton atık oluşuyor. Çevre kirliliği insanları etkilediği gibi hayvan ve bitkilerin de yaşamlarını tehlikeye atıyor. ALİKEV, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Samandağ Belediyesi, Akdeniz sahillerinde nesli tehlike altında olan canlıların yaşamına sahip çıkmak için kapsamlı bir projeye imza atıyor.

Akdeniz foku, yeşil su kaplumbağası, kum zambağı ve İskenderun kertenkelesi gibi nesli tehlike altında olan canlıların yaşamına sahip çıkmak için proje kapsamında 9 Haziran Cumartesi  günü saat 10.00'da Samandağ Çevlik Sahili'nde temizlik çalışması yapılacak.

Temizlik çalışmasının ardından gönüllüler uçurtmalarını uçurarak çevre kirliliğine dikkat çekecek. ALİKEV gönüllüleri aynı zamanda Samandağ esnafına da bez poşet dağıtarak yaşama sahip çık diyecek.

 
İlgili Kişi:
Ulaş Dağlıoğlu
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71 – 0544 734 52 21
ulasd@marjinal.com.tr
 
 
Ali İsmail Korkmaz Vakfı Hakkında;
 
Ali İsmail; 2011 yılında, yani henüz 17 yaşındayken, “Toplum İçin Gençlik” isimli bir hareket başlatmış ve arkadaşlarını da örgütleyerek bu kapsamda birçok etkinlik yapmıştı. Yaptıkları ilk etkinlik okulun bahçesini temizlemek olan bu grup, daha sonra huzurevi ziyareti, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkânları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi. “Düşlerinde Özgür Dünya” olan Ali İsmail, bu düşlerini gerçekleştirmek için birçok faaliyet yapmıştı ve toplum için yenilerini yapmayı planlıyordu. Hatta bu kapsamda yaptığı ve yapmayı planladığı etkinlikleri raporluyor ve günlüğüne yazıyordu. Ailesi tarafından kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı “Düşlerindeki Özgür Dünya” için yola çıktı. bilgi@alikev.org www.alikev.org
 

 
 


  Share  Paylaş
ALİKEV
Hakkında
Ali İsmail; 2011 yılında, yani henüz 17 yaşındayken, “Toplum İçin Gençlik” isimli bir hareket başlatmış ve arkadaşlarını da örgütleyerek bu kapsamda birçok etkinlik yapmıştı. Yaptıkları ilk etkinlik okulun bahçesini temizlemek olan bu grup, daha sonra huzurevi ziyareti, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkanları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi. “Düşlerinde Özgür Dünya” olan Ali İsmail, bu düşlerini gerçekleştirmek için birçok faaliyet yapmıştı ve toplum için yenilerini yapmayı planlıyordu. Hatta bu kapsamda yaptığı ve yapmayı planladığı etkinlikleri raporluyor ve günlüğüne yazıyordu. Günlüğünde Ali İsmail, bu yaptıklarının sebebini şu şekilde ifade etmişti; “Bu yazıları yazma amacım, sadece kendi kafamda toparlayıp, bu ekibi, gerçekten toplum için çalışan gençleri, bir yerlere vardırmak, ekibi resmiyete dökmek ve tanınmak istememdi.” Yani Ali İsmail şu an yaşıyor olsaydı da muhtemelen toplum yararına çalışmalar yapıyor ve bu çalışmalarına kurumsal bir kimlik kazandırmayı hedefliyordu. Ailesi, Ali İsmail’in bu hayallerini bir vasiyet olarak gördü ve onun yarım kalan düşlerini hayata geçirmek için Ali İsmail KORKMAZ Vakfı’nı kurdu.