Haberler / ManpowerGroup Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
26.03.2019

Bültene ait dosyalar

Akdeniz Bölgesi işverenleri ikinci çeyrekte ılımlı işe alım planları bildiriyor
 
ManpowerGroup 2019 ikinci çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması'na göre Akdeniz'de, 2019'un ikinci çeyreği için mevsimsel verilerden arındırılmış olarak +%1 İstihdam Görünümü bildiren işverenler, ılımlı bir işgücü piyasası öngörüyor. Akdeniz'de işe alım planları önceki çeyreğe göre aynı kalırken, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 puan geriliyor.
 
Akdeniz bölgesindeki işverenler 2019'un ikinci çeyreği için +%11'lik görünümle ılımlı işe alım planları bildiriyor. İşverenlerin mevsimsel verilerden arındırılmış olarak +%1 İstihdam Görünümü bildirdiği bölgede işe alım planları, önceki çeyreğe göre aynı kalırken, 2018'in ikinci çeyreğiyle kıyaslandığında yüzde 7 puanlık bir düşüş gösteriyor. Akdeniz Bölgesi'ndeki ılımlı istihdam piyasasının önümüzdeki üç ay boyunca süreceği tahmin ediliyor.
 
2019'un ikinci çeyreğinin en güçlü istihdam görünümü Marmara'da: +%9
Beş bölgeden dördünde işverenler, önümüzdeki çeyrek boyunca personel sayısının artmasını bekliyor. Mevsimsel verilerden arındırılmış olarak +%9 İstihdam Görünümü bildiren Marmara Bölgesi'nin, bu çeyreğin en güçlü istihdam piyasasına ev sahipliği yapacağı tahmin ediliyor. İç Anadolu'daki işverenler yavaş tempolu bir işe alım faaliyeti beklerken, Ege ve +%1'lik bir görünüm ortaya koyuyor. Karadeniz bölgesindeki işverenler ise -%16'lık görünümle temkinli işe alım planları bildiriyor.
 
Karadeniz işverenleri geçtiğimiz çeyreğe kıyasla yüzde 15 puanlık bir düşüş bildirirken, Ege bölgesindeki görünümünün de yüzde 4 puan gerilediği görülüyor. İç Anadolu ve Marmara'da işe alım planları nispeten istikrarını koruyor. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında işe alım beklentileri beş bölgede de düşüş gösteriyor. Karadeniz'de yüzde 32 puanlık bir düşüş gözlenirken, Ege yüzde 20 puanlık bir düşüş bildiriyor. Marmara ve İç Anadolu'daki görünümler sırasıyla yüzde 12 puan ve yüzde 11 puan zayıflıyor.
 
  MVA İstihdam Görünümü (%)
Ege +1
Karadeniz -16
İç Anadolu +3
Marmara +9
Akdeniz +1
 
 
 
İşverenler 2019'un ikinci çeyreğinde temkinli işe alım planları bildiriyor
ManpowerGroup 2019 yılı ikinci çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması, Türkiye'den işverenleri temsil eden 1.001 kişilik bir örneklem ile görüşme yapılarak gerçekleştirildi. Araştırmaya göre, Türk işverenlerin nisan-haziran dönemine yönelik işe alım beklentilerinde temkinli davrandığı ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarına göre işverenlerin %17'si 2019'un ikinci üç ayında istihdam artışı beklerken %12'si azalma öngörüyor ve %68'i de değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. Böylece Net İstihdam Görünümü ise +%5'i gösteriyor. Önceki çeyreğe kıyasla yüzde 2 puan düşen işe alım beklentileri, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 18 puan geriliyor.
 
Önümüzdeki çeyrekte beş bölgenin dördünde ve 11 sektörün sekizinde istihdam artışı bekleniyor. Bir önceki çeyreğe kıyasla, işe alım beklentileri beş bölgenin üçünde ve 11 sektörün beşinde zayıflıyor. 2018 yılının ikinci çeyreğiyle karşılaştırıldığında, işe alım beklentileri beş bölgenin ve 11 sektörün tamamında zayıflıyor.
 
ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, Türkiye'nin 2019 birinci çeyrek istihdam görünümü hakkında şunları söyledi: “Bu çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine ve bir önceki çeyreğe kıyasla daha zayıf işe alım beklentileri gözlemliyoruz. Bu dönemde Türkiye ekonomisindeki belirsizlik ve yaklaşmakta olan seçimler, işverenlerin istihdam beklentisine etki edebilir. Genel olarak temkinli ama aynı zamanda olumlu gelişmeler gözlemliyoruz. Türkiye'nin en büyük sanayi üreticilerine ev sahipliği yapan Marmara Bölgesi'ndeki işverenler, olumlu bir işe alım ortamı ve +%9'luk bir istihdam görünümünü bildirmektedir. 2019 yılının ilk çeyreğine kıyasla, özellikle Tarım, Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık sektöründe %26'lık önemli bir marj artışı beklentisi görüyoruz. Ayrıca, 2019 yılının ikinci çeyreğinde, beş bölgenin dördündeki ve 11 sektörün sekizindeki işverenler olumlu işe alım beklentileri bildiriyor.”
 
En yüksek istihdam artışı beklentisi Tarım, Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık sektöründe: +%16
On bir sektörün sekizinde işverenler bir sonraki çeyrekte istihdam seviyelerinde artış bekliyor. İşverenlerin en güçlü işe alım beklentileri bildirdiği sektör mevsimsel verilerden arındırılmış (MVA) olarak +%16 İstihdam Görünümüyle Tarım, Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık sektörü oldu. Üretim sektöründeki işverenler +%8'lik görünümle belli bir düzeyde istihdam artışı beklerken; Kamu ve Sosyal Hizmetler sektörü ve Elektrik, Gaz ve Su sektörünün görünümleri sırasıyla +%7 ve +%6'yı gösteriyor. Ancak, diğer üç sektördeki işverenler işe alımları konusunda temkinli hareket etmeyi planlıyor. İkinci çeyreğin en ihtiyatlı istihdam beklentisi, -%15'lik bir görünümle İnşaat sektörü işverenlerinden geliyor. Toptan ve Perakende Ticaret sektöründeki işverenler de -%9'luk görünüm ile temkinli işe alım planları öngörüyor.
 
2019'un ilk çeyreğine kıyasla işe alım beklentileri 11 sektörün altısında artış gösteriyor. En ciddi artış yüzde 26 puanla Tarım, Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık sektöründe görülüyor. Ulaştırma, Depolama ve İletişim sektörü işverenleri yüzde 5 puanlık bir artış bildirirken Elektrik, Gaz ve Su sektörü görünümü de yüzde 3 puan daha güçleniyor. Ancak, diğer beş sektörde görünüm zayıflıyor: İnşaat sektöründeki işverenler yüzde 7 puanlık; Toptan ve Perakende Ticaret sektöründeki işverenler ise yüzde 5 puanlık gerileme öngörüyor.
 
Tüm sektörlerdeki işverenler, önceki yılın aynı dönemine kıyasla daha temkinli işe alım beklentileri bildiriyor. İnşaat sektörü yüzde 42 puanlık bir düşüş tahmin ediyor. Toptan ve Perakende Ticaret sektörü işe alım planlarında yüzde 24 puanlık bir düşüş bekliyor. Eczacılık ve Madencilik sektörleri ise sırasıyla yüzde 22 puan ve yüzde 21 puanlık düşüşler bildiriyor. Elektrik, Gaz ve Su sektöründeki işverenler yüzde 19 puanlık bir düşüş ifade ederken; Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektörü de yüzde 16 puan zayıflamış görünüyor.
 
  MVA[1] İstihdam Görünümü (%)
Tarım, Ormancılık, Avcılık ve Balıkçılık +16
İnşaat -15
Elektrik, Gaz ve Su Hizmetleri +6
Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler -1
Üretim +8
Madencilik +4
Kamu ve Sosyal Hizmetler +7
Restoran ve Otelcilik +3
Ulaştırma, Depolama ve İletişim +1
Toptan ve Perakende Ticaret -9
İlaç +1
 
İlgili Kişi:       
Ceylan Naza
Marjinal Porter Novelli             
0212 219 29 71
ceylann@marjinal.com.tr
  
ManpowerGroup Hakkında
Küresel iş gücü çözümlerinde lider bir kuruluş olan ManpowerGroup (NYSE: MAN), hızla değişen bir dünyada kurumların, kendilerine başarıyı getiren yetenekleri bulmasına, değerlendirmesine, geliştirmesine ve yönetmesine yardımcı olur. 400.000'den fazla müşteriye yenilikçi çözümler geliştirerek, 3 milyondan fazla insanı çok çeşitli sektör ve alanlarda anlamlı ve sürdürülebilir işlerle buluşturur. Manpower®, Experis®, Right Management® ve ManpowerGroup® Çözümleri gibi uzman şirketlerden oluşan ManpowerGroup 70 yıldır, 80 ülke ve bölgedeki adaylar ve müşteriler için çok daha fazla değer yaratmaktadır. ManpowerGroup 2018 yılında, üst üste dokuzuncu defa Dünyanın En Etik Şirketlerinden biri seçilerek ve 2019'da 17'inci defa Fortune Dergisi tarafından En Çok Beğenilen Şirketler arasında gösterilerek, sektörünün en çok güvenilen ve beğenilen markası olduğunu kanıtlamıştır. ManpowerGroup'un geleceğe nasıl güç verdiğini görmek için: www.manpowergroup.com

 
 
[1] Mevsimsel Verilerden Arındırılmış


  Share  Paylaş
ManpowerGroup
Hakkında
Küresel iş gücü çözümlerinde lider bir kuruluş olan ManpowerGroup (NYSE: MAN), hızla değişen bir dünyada kurumların, kendilerine başarıyı getiren yetenekleri bulmasına, değerlendirmesine, geliştirmesine ve yönetmesine yardımcı olur. 400.000'den fazla müşteriye yenilikçi çözümler geliştirerek, 3 milyondan fazla insanı çok çeşitli sektör ve alanlarda anlamlı ve sürdürülebilir işlerle buluşturur. Manpower®, Experis®, Right Management® ve ManpowerGroup® Çözümleri gibi uzman şirketlerden oluşan ManpowerGroup 70 yıldır, 80 ülke ve bölgedeki adaylar ve müşteriler için çok daha fazla değer yaratmaktadır. ManpowerGroup 2018 yılında, üst üste sekizinci defa Dünyanın En Etik Şirketlerinden biri seçilerek ve Fortune Dergisi tarafından En Çok Beğenilen Şirketler arasında gösterilerek, sektörünün en çok güvenilen ve beğenilen markası olduğunu teyit etmiştir. ManpowerGroup'un geleceğe nasıl güç verdiğini görmek için: www.manpowergroup.com