Haberler / Index Grup Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
24.12.2018

Bültene ait dosyalar

“2018, küçülen pazarda işleri doğru yapmanın daha fazla önem kazandığı bir yıl oldu”
 
Index Grup Şirketleri İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Atilla Kayalıoğlu, bilişim sektörünün ve Index Grup'un 2018 yılını değerlendirdi. 2018'de tüm şirketlerin zorlu bir sınavdan geçtiğine dikkat çeken Kayalıoğlu, hızlı aksiyon alabilen, finansal gücü ve verimliliği yüksek şirketlerin 2019'dan kârlı çıkabileceğini öngördüğünü ifade etti.
30 yıla yakın bir süredir Türk bilişim sektöründe “Geleceğin teknoloji dağıtım grubu” vizyonuyla hareket eden ve halen 200'den fazla dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapan Index Grup Şirketleri'nin İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Atilla Kayalıoğlu, 2018 sona ererken bilişim sektörünün ve Index Grup'un 2018 yılını değerlendirdi.
 
“Bilişim sektörü, ekonomideki gelişmelere bağlı olarak zorlu bir yıl geçirdi”
Index Grup Şirketleri İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Atilla Kayalıoğlu bilişim sektörüne dair sağlıklı bir değerlendirme için 2018 yılında sektörün durumunun Türkiye'nin son dönemdeki ekonomik gelişmeleri bağlamında ele alınması gerektiğini belirtti. 2018'i geride bırakırken, Türkiye ekonomisinin belirsizlik, kur artışı, enflasyon ve yüksek finansal maliyetlerle şekillenen sıkıntılı bir süreçten geçtiğini vurgulayan Kayalıoğlu, tüm sektörler gibi bilişim sektörünün de bunlardan etkilendiğini şu sözlerle ifade etti: “Bilişim, ağırlıklı ithalata dayalı bir sektör olması sebebiyle doğal olarak kurdaki dalgalanmalardan ve finansal gelişmelerden doğrudan etkileniyor. Çalıştığımız PC, notebook, akıllı telefon, sunucu, server ve veri merkezi gibi segmentlerin hemen hemen hepsinde Türkiye pazarında özellikle 2018'in ikinci yarısında ciddi daralmalar yaşandığını gördük. Kur nedeniyle akıllı telefonlarda arka arkaya gelen fiyat artışları oluştu, taksitlendirme imkânları finansal kontroller nedeniyle kısıtlandı hatta sadece tüketici kredisiyle ve 6 ay ile donduruldu. Tüm bunlar, sektördeki talebin daralmasına neden oldu.”
 
“Önemli olan kontrollü ve zarar görmeden büyümek”
2018'in tüm sektörler için zorlu bir sınav olarak değerlendirilebileceğini vurgulayan Kayalıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Genel olarak baktığımızda ise 2018'in ilk 4-5 ayının iyi geçtiğini, ancak hızla değişen ekonomik tablo ve bundan etkilenen tüketici harcama alışkanlıkları sonucu sektörde talebin önemli ölçüde azaldığı bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. 2018, tüm şirketler için bütçelerin bir kez değil, pek çok kez hazırlandığı ve değiştirildiği bir yıl olarak hatırlanacak. 2019'da da aynı şekilde bütçelerin pek çok defa yeniden hazırlanması ve güncellenmesi ihtimali var. Öte yandan, sektörde yaşanan tüm olumsuzluklara ve şirketlerin genelinin bilanço hedeflerinin gerisinde kalmış olmasına rağmen, 2018'de finansal zorlukların iyi yönetilebildiğini düşünüyorum. Kur ve finansman maliyetlerindeki hızlı artış  ve kaynağa  ulaşımın zorlaşması, kontrollü iş yapma zorunluluğunu doğurdu. Sektörde alışılagelmiş iş yapma biçimleri değişmeye başladı. Şu anda önemli olan büyümek değil. Önemli olan kontrollü olarak ve zarar görmeden büyümeyi sağlamak, ileriye dönük işin bütününü doğru yönetebilmek.”
 
“2018'deki daralmadan sektöre nazaran daha az etkilendik”
Index Grup'un 2018'deki gelişmelerden sektör geneline kıyasla daha az etkilendiğini ifade eden Atilla Kayalıoğlu şunları söyledi: “Index Grup, telekomünikasyondan tüketici elektroniğine ve katma değerli ürünlere kadar uzanan geniş bir ürün yelpazesi ve iş çeşitliliğine sahip. Bu sayede, bir ürün segmentinde beklediğimizin altında sonuçlar alırken, başka bir ürün segmentinde yakaladığımız kazanımlar işimizi dengelememize katkı sunabiliyor. Böylece Index Grup olarak sektörün geneline nazaran olumsuz pazar koşullarından daha az etkileniyoruz.”
 
“2019'da şirketler hızlı aksiyon alma yetenekleriyle öne çıkacak”
Index Grup Şirketleri İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Atilla Kayalıoğlu, 2019'a ilişkin öngörülerini de paylaştı. Yaşanan darboğazların 2019'un ilk yarısında da hissedileceğini belirten Kayalıoğlu, büyüme hızının bir süre daha düşük seyirde devam edeceğine değindi. Bu dönemlerde şirketlerin işlerini doğru yönetmesinin önemli olduğunun altını çizen Kayalıoğlu, büyümenin beklentilerin altında kaldığı dönemlerde her an ortaya çıkabilecek fırsatları değerlendirmede zamanlamanın son derece önemli olduğunu vurguladı. “2019, şirketleri hızlı aksiyon alma becerilerini en üst düzeyde tutmaya zorlayacak” diyen Atilla Kayalıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Finansal konuların ön planda tutulmasını ve işin sağlıklı büyümeye dayalı planlanmasını gerektiren bir yıl yaşayacağımızı düşünüyorum. Hızlı aksiyon alabilme, değişkenliği yönetebilme ve farklı  iş alanlarında yeni fırsatlara açık olmanın ön planda olacağı bir 2019 bekliyoruz. Şirketlerin değişik senaryolara hep hazır olması gerekiyor. Bu senaryoların doğru analizlerini yapabilmek için deneyime dayalı  dikkat ve her durumu kapsamlı değerlendirmelere tabi tutmak gerekiyor. 2019'da başarılı olacak şirketlerin iş odaklarının ve iş yapma verimliliklerinin yüksek olması şart. Son olarak, 2019'un ilk yarısında bu belirsizlikleri daha fazla yaşayacağımızı ancak yılın ikinci yarısında nispeten biraz daha normalleşen bir ekonomik ortam olabileceğini öngörüyoruz. Biz de Index Grup olarak, ortaya çıkan yeni iş alanlarında yeni markalar ve yeni iş kesimleri olmak üzere fırsatları değerlendirecek bir yapıya sahibiz. Ortaya çıkabilecek fırsatlara hep hazır olacağız.”
 
İlgili Kişi:
Nevra Çankaya
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
nevrac@marjinal.com.tr


www.index.com.tr
1989 yılından beri Türk bilişim sektöründe faaliyet gösteren Index, Türkiye genelindeki bilgisayar firmalarına, ihtiyaç duydukları tüm ürünleri, iyi organize olmuş bir bilgisayar dağıtıcısı kimliğiyle temin etmektedir. Firma, misyonunu, bilgisayar kanalındaki tüm şirketlere, değişen ihtiyaçlarına göre bilişim ürünlerinin ana tedarik merkezi olarak hizmet vererek liderliğini sürdürmek olarak belirlemiştir. Şirket halen 200'e yakın dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapmaktadır. Index'in dağıtımını yaptığı markalar arasında, Apple, HP, Lenovo, Asus, Acer, Canon, Epson, Intel, Microsoft, LG, Kingston, Western Digital, Samsung CE gibi dünya devleri bulunmaktadır. Index Bilgisayar, “INDES” koduyla, 2004 Haziran'ından bu yana BIST'de işlem görmektedir.
 
 


  Share  Paylaş
Index Grup
Hakkında
1989 yılından beri Türk bilişim sektöründe faaliyet gösteren Index, Türkiye genelindeki bilgisayar firmalarına, ihtiyaç duydukları tüm ürünleri, iyi organize olmuş bir bilgisayar dağıtıcısı kimliğiyle temin etmektedir. Firma, misyonunu, bilgisayar kanalındaki tüm şirketlere, değişen ihtiyaçlarına göre bilişim ürünlerinin ana tedarik merkezi olarak hizmet vererek liderliğini sürdürmek olarak belirlemiştir. Şirket halen 200'e yakın dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapmaktadır. Index’in dağıtımını yaptığı markalar arasında, Apple, HP, IBM, Lenovo, Intel, Dell, Asus, LG, Toshiba, Microsoft, Epson, OKI, Canon, Fujitsu, Kingstone, Airties gibi dünya devleri bulunmaktadır. Index Bilgisayar, “INDES” koduyla, 2004 Haziran’ından bu yana BIST’de işlem görmektedir.