Haberler / ALİKEV Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
18.07.2017

Bültene ait dosyalar

2016'da 3.126 hayata dokunan ALİKEV, 963 gönüllüsüyle yoluna devam ediyor
 
Ali İsmail Korkmaz'ın anısını yaşatmak ve “toplum için gençlik” düşünü hayata geçirmek amacıyla 2014 yılında kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV), 2016 yılı faaliyet raporunu yayımladı. Rapora göre Vakıf, 2016 yılında 3.126 kişinin hayatına dokundu; 55 öğrenciye burs desteği verdi, 281 kişiyle iyilik peşinde koştu, 963 gönüllüsüyle gençlerin toplumsal fayda sağlayan etkinliklerde yer alarak daha önyargısız, daha çatışmasız, daha eşitlikçi, daha sosyal bireyler haline gelmesine katkıda bulundu.
 
Toplumsal barış ve eşitliğin var olduğu, insan-doğa ilişkileri de dahil olmak üzere her türlü eşitsiz ilişkiden arınmış bir dünyayı, gençliğin katılımıyla kurarak Ali İsmail'in düşlerindeki özgür dünyayı hayata geçirmek misyonuyla kurulan ve 3 yıldır faaliyetlerini sürdüren ALİKEV, 2016 yılı içindeki çalışmalarını bir faaliyet raporuyla duyurdu.
 
Rapora göre 2016'da toplam 3.285 saat hizmet veren ALİKEV, 963 gönüllüsünün sayesinde 3.126 kişinin hayatına dokundu.
 
Vakıf tarafından 4 sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirildi, 55 öğrenciye burs desteği verildi, 46 düş elçisi yetiştirildi, yıl boyunca toplam 160 saat süren 13 eğitim ve atölye düzenlendi. Vakıf kütüphanesine 10.380 adet kitap kazandırıldı, 17 film gösterimi yapıldı ve 75 takımın katılımıyla futbol turnuvası düzenlendi. İstanbul Maratonu'nda ise Emel Anne ile beraber 280 koşucu ALİKEV için koştu.
 
Vakıf yetkilileri 2016 yılı değerlendirmesi için şunları söyledi: "Bu yıl ilk defa hayata geçirdiğimiz burs fonumuzda 55 öğrenciye destek vermeye başladık. Başlangıç hedefimiz 40 olmasına rağmen, destekçilerimizin katkıları sayıyı 52'ye çıkardı. İlk defa yer aldığımız İstanbul Maratonu'nda 'iyilik peşinde koşanlar' sayesinde artık, burs fonumuzdaki 52 gencin dört yıllık eğitim desteği garanti altında. Böylece bir daha gördük ki 'Gençler isterse düşler gelecek oluyor!'
 
2016'nın en büyük başarısı, gençlerin toplumun faydasına sosyal sorumluluk almaları oldu. Gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerde 150'ye yakın genç aktif rol oynadı. 2016'nın sonunda gençlerin ALİKEV'deki sosyal sorumluluk projelerini desteklemek için Ali İsmail'in düşlerinden yola çıkarak 'Düş Elçileri' programını başlattık. Ali İsmail'in 'toplum için gençlik' hareketine sahip çıkan 46 genç, programın eğitimlerine katıldı ve kendi projeleri ile topluma hizmet için harekete geçti. 2016 yılında kaynağımızın tamamını bağışlar oluşturdu. Pek çok alanda, gönüllü desteği sayesinde zorlukları aştık. Daha gidecek çok yolumuz, yapılacak çok projemiz var. Bu adımlarda asla yalnız olmayacağımızı bilmek bize güç vermeye devam edecek.”
 
Korkmaz Ailesi ise duygularını şöyle aktardı: “Ali İsmail 2011 yılında, yani henüz 17 yaşındayken, 'Toplum İçin Gençlik' isimli bir hareket başlatmış ve arkadaşlarını da örgütleyerek bu kapsamda birçok etkinlik yapmıştı. 'Düşlerinde Özgür Dünya' olan Ali İsmail, bu düşlerini gerçekleştirmek için birçok faaliyet yapmıştı ve toplum için yenilerini yapmayı planlıyordu. Hatta bu kapsamda yaptığı ve yapmayı planladığı etkinlikleri raporluyor ve günlüğüne yazıyordu. Ali İsmail şu an yaşıyor olsaydı muhtemelen toplum yararına çalışmalar yapıyor ve bu çalışmalarına kurumsal bir kimlik kazandırmayı hedefliyor olacaktı. Biz ailesi olarak, Ali İsmail'in bu hayallerini bir vasiyet olarak gördük ve onun yarım kalan düşlerini hayata geçirmek için Ali İsmail Korkmaz Vakfı'nı kurduk. Bu hayalleri gerçekleştirmek için bizimle birlikte emek veren herkese binlerce teşekkür ediyoruz.”
ALİKEV 2016 Yılı Faaliyet Raporuna ulaşmak için tıklayınız.
 

İlgili Kişi:
Merve Aydın
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
mervea@marjinal.com.tr
 
ALİKEV hakkında: Ali İsmail; 2011 yılında, yani henüz 17 yaşındayken, “Toplum İçin Gençlik” isimli bir hareket başlatmış ve arkadaşlarını da örgütleyerek bu kapsamda birçok etkinlik yapmıştı. Yaptıkları ilk etkinlik okulun bahçesini temizlemek olan bu grup, daha sonra huzurevi ziyareti, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkanları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi. “Düşlerinde Özgür Dünya” olan Ali İsmail, bu düşlerini gerçekleştirmek için birçok faaliyet yapmıştı ve toplum için yenilerini yapmayı planlıyordu. Hatta bu kapsamda yaptığı ve yapmayı planladığı etkinlikleri raporluyor ve günlüğüne yazıyordu. Günlüğünde Ali İsmail, bu yaptıklarının sebebini şu şekilde ifade etmişti; “Bu yazıları yazma amacım, sadece kendi kafamda toparlayıp, bu ekibi, gerçekten toplum için çalışan gençleri, bir yerlere vardırmak, ekibi resmiyete dökmek ve tanınmak istememdi.” Yani Ali İsmail şu an yaşıyor olsaydı da muhtemelen toplum yararına çalışmalar yapıyor ve bu çalışmalarına kurumsal bir kimlik kazandırmayı hedefliyordu. Ailesi, Ali İsmail'in bu hayallerini bir vasiyet olarak gördü ve onun yarım kalan düşlerini hayata geçirmek için Ali İsmail KORKMAZ Vakfı'nı kurdu.
 
 

 


  Share  Paylaş
ALİKEV
Hakkında
Ali İsmail; 2011 yılında, yani henüz 17 yaşındayken, “Toplum İçin Gençlik” isimli bir hareket başlatmış ve arkadaşlarını da örgütleyerek bu kapsamda birçok etkinlik yapmıştı. Yaptıkları ilk etkinlik okulun bahçesini temizlemek olan bu grup, daha sonra huzurevi ziyareti, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkanları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi. “Düşlerinde Özgür Dünya” olan Ali İsmail, bu düşlerini gerçekleştirmek için birçok faaliyet yapmıştı ve toplum için yenilerini yapmayı planlıyordu. Hatta bu kapsamda yaptığı ve yapmayı planladığı etkinlikleri raporluyor ve günlüğüne yazıyordu. Günlüğünde Ali İsmail, bu yaptıklarının sebebini şu şekilde ifade etmişti; “Bu yazıları yazma amacım, sadece kendi kafamda toparlayıp, bu ekibi, gerçekten toplum için çalışan gençleri, bir yerlere vardırmak, ekibi resmiyete dökmek ve tanınmak istememdi.” Yani Ali İsmail şu an yaşıyor olsaydı da muhtemelen toplum yararına çalışmalar yapıyor ve bu çalışmalarına kurumsal bir kimlik kazandırmayı hedefliyordu. Ailesi, Ali İsmail’in bu hayallerini bir vasiyet olarak gördü ve onun yarım kalan düşlerini hayata geçirmek için Ali İsmail KORKMAZ Vakfı’nı kurdu.