Haberler / GittiGidiyor Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
30.11.2016

Bültene ait dosyalar

2016 yılının en beğenilen oyunu Battlefield 1 oldu
 
GittiGidiyor, toplam 6 bin 224 kişinin katılımı ile Türkiye'deki oyunseverlerin video oyunları ile ilgili alışkanlıklarına ışık tutan bir anket düzenledi.
 
Türkiye'de e-ticaretin ev sahibi GittiGidiyor'un sosyal anket servisi Poltio.com üzerinden yaptığı ankette, oyunseverlerin oyunlardan beklentilerine bu yıl en çok beğeni toplayan oyuna kadar birçok konuda sorular yöneltildi. Ortaya ise oldukça çarpıcı sonuçlar çıktı:
 
Yılın en beğenilen oyunu “Battlefield 1” oldu
Katılımcıların yüzde 42'si oyunların beklentilerini karşılamadığını belirtse de yüzde 26'sı Ekim ayında çıkan ve I. Dünya Savaşı'nı konu alan “Battlefield 1” oyunun beklentileri en çok karşılayan oyun olduğunu ifade etti. Bu oyunu yüzde 11 ile “Uncharted 4” takip ederken diğer oyunlar için oy oranları ise şöyle: “Mafia 3” yüzde 7, “Civilization VI” yüzde 4, “Doom” yüzde 2, “Forza Horizon 3” yüzde 2, “Deus Ex: Mankind Divided” yüzde 2, “Titanfall 2” yüzde 1, “Gears of War 4” yüzde 1 ve “XCOM 2” yüzde 1.
 
En çok spor ve aksiyon oyunları oynuyoruz
Diğer yandan ankete göre en çok tercih edilen oyun türü yüzde 32 ile “Spor” türü oyunlar oldu. Bu türü, “Aksiyon” yüzde 29, “Açık dünya temalı oyunlar” yüzde 12, “Strateji” yüzde 15, “Simülasyon” yüzde 5, “Yarış” yüzde 4 ve “Müzik” yüzde 3 ile takip etti.
 
Oyunlarda masaüstü hakimiyetini koruyor
“Masaüstü Bilgisayar” ile oyun oynamayı tercih edenlerin oranı yüzde 39 olurken yüzde 31 ile “Dizüstü Bilgisayar” ikinci tercih oldu. Katılımcıların yüzde 26'sı ise “PlayStation” ve yüzde 4'ü “Xbox” ile oyunlarını oynadıklarını belirtti. Bu dağılım oyunlar konusunda masaüstü bilgisayarların hala ilk tercih olarak yerini koruduğunu göstermesinin yanı sıra Sony'nin geliştirdiği oyun konsolu PlayStation'ın Microsoft'un geliştirdiği Xbox oyun konsolu karşısındaki açık ara liderliğini de ortaya koydu.
 
En çok “PlayStation VR” gözlüğüne ilgi var
Oyunseverlerin VR (Sanal Başlık) teknolojisine bakış açısını da ortaya çıkaran ankette katılımcıların yüzde 48'i bu teknolojinin ilgilerini çektiğini ancak şu an için satın almayı düşünmediklerini ifade ederken yüzde 41'i ilgilerini çekmediğini kaydetti. Diğer yandan “PlayStation VR alacağım” diyenlerin oranı yüzde 6, “HTC Vive alacağım” diyenlerin oranı yüzde 3 ve “Oculus Rift alacağım” diyenlerin oranı ise yüzde 2 oldu.  Bu sonuçlar, oyun konsollarında olduğu gibi yine VR teknolojisinde de Sony'nin önde olduğunu göstermesi açısından önem taşıyor.
 
Yeni çıkan oyunlarda grafiğe bakılıyor
Oyunseverlerin her yıl yenisi çıkan oyunlarda ilk baktıkları özelliğin yüzde 44 ile “Grafik Geliştirmesi” olduğunu gösteren ankette bu seçeneği yüzde 43 ile “Yeni Özellikler” takip etti. “Özellikleri önemli değil, her sene alırım” diyenlerin oranı yüzde 5 olurken “Sadece arkadaşlarım aldığı için alıyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 8 oldu.
 
Grafik ve hikaye oyun alırken en çok önem verilen iki kriter
Ankete katılanların yüzde 26'sı oyun alırken kendileri için en önemli kriterin oyunlardaki “Grafik Kalitesi” ve ardından yüzde 24 ile “Hikayesi” olduğunu belirtti. Oyunseverlerin önem verdikleri diğer kriterler ve oy dağılımları ise şu şekilde oldu: “Türü” yüzde 17, “Popüler bir oyun olması” yüzde 9, “Dil seçenekleri” yüzde 6, “Çok oyunculu modları” yüzde 6, “Oynayan/alacak olan arkadaşınızın olması” yüzde 5, “Sistem gereksinimleri” yüzde 4 ve “İnceleme puanları” yüzde 3.
 
Oyunseverler oyunlarda Türkçe destek olmasına önem veriyor
Son olarak katılımcıların yüzde 68'i oyunların Türkçe olmasının satın alma kararlarını etkilediğini ifade ederken yüzde 32'si oyunların Türkçe dil desteğinin olup olmamasının kararlarını etkilemediğini kaydetti.
 
İlgili Kişi:
Dilek Özcan
Marjinal Porter Novelli
dileko@marjinal.com.tr
0212 219 29 71
 
GittiGidiyor hakkında
2001 yılında kurulan ve 15 yıllık geçmişiyle Türkiye'de e-ticaretin öncü pazaryeri olan GittiGidiyor, 2011 yılında dünyanın e-ticaret devi eBay ile güçlerini birleştirerek sektördeki lider konumunu daha da güçlendirdi. Aylık ortalama 60 milyon ziyaretçi, yaklaşık 16 milyonun üzerinde kayıtlı üyesiyle Türkiye'nin en çok tercih edilen alışveriş sitesi olan GittiGidiyor[1], avantajlı fiyatlarla milyonlarca ürüne ev sahipliği yapan; bireysel satıcılar, KOBİ ve büyük işletmelerin mağaza açıp işlerini büyüttüğü güvenli bir alışveriş platformudur. 50'den fazla kategoride 10 milyondan fazla ürün çeşidiyle farklılaşan GittiGidiyor, ödemeleri %100 güvence altına alan ödeme-onay sistemi “Sıfır Risk” kullanır. Yaklaşık her 2 saniyede 1 ürünün satıldığı site, 3,9 milyondan fazla indirilen mobil uygulamalarıyla ve mobil cihazlara uyumlu alışveriş ekranlarıyla trafiğinin yarısını mobilden almaktadır. www.gittigidiyor.com/cadde sayfası ile stil sahibi bir yaşam için öneriler sunan GittiGidiyor, www.gittigidiyor.com/atolye sayfasında ulaşılabilir tasarım ürünlerini tutkunlarıyla buluşturur. Uzman editörler tarafından hazırlanan özel içerik platformu blog.gittigidiyor.com ile alışverişte rehber olacak içerikler sunan GittiGidiyor, ulusal ve uluslararası alanda önemli e-ticaret ödülleriyle başarılarını taçlandırmaya devam ediyor. www.gittigidiyor.com
 
 
 
 
 
[1]Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması (IAB) Temmuz 2016 sonuçları


  Share  Paylaş
GittiGidiyor
Hakkında
İnternetten alışverişin güvenilir ismi GittiGidiyor, 2001 yılından bu yana 11 milyondan fazla kişiyi bir araya getiriyor. GittiGidiyor’da aklınıza gelebilecek her şeyi kolaylıkla bulabilir, hem bireysel satıcılardan alışveriş yapabilir, hem kendiniz satış yapabilir veya online dükkan açarak işinizi büyütebilirsiniz. Kurumsal firmaysanız, GittiGidiyor’da resmi mağazanızı açabilir, satışlarınızı buradan yönetebilirsiniz. Cep telefonu ve tablet uygulamalarımızla ise alışverişe istediğiniz yerden devam edebilirsiniz. Güçlü potansiyeli ve güvenli ödeme sistemi Sıfır Risk ile dünyanın en büyük pazar yeri eBay’in dikkatini çeken GittiGidiyor, 2011 yılında eBay’in satın almasıyla birlikte, global eBay’in Türkiye iştirakı (eBay Türkiye) oldu. Türkiye’de internetten alışverişi güvenilir ve keyifli hale getiren GittiGidiyor, kullanıcılarına hayran kalacakları deneyimler yaşatmaya