Haberler / Notabene Yayınları Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
25.08.2017

Bültene ait dosyalar

“Anti kahramanlar” serisinin ikincisinde çocuklar Uruguaylı yazar Eduardo Galeano ile buluşuyor

Alternatif duruşuyla kısa bir sürede yayıncılık sektöründe adından söz ettirmeyi başaran ve kitaplarıyla her yaştan okuyucuya hitap eden NotaBene Yayınları, çocuklara yönelik alternatif kitaplardan oluşan “Anti Kahramanlar” serisinde, “kahramanlık” kavramını sorguluyor. Bizim “mucize” dediklerimizi, hayallerinin peşinde zorlukları aşarak, bazen bir ömürlük emekle gerçekleştiren anti kahramanların gerçekliğini çocuklarla paylaşmak isteyen NotaBene, serinin ikinci kitabında sıklıkla “adalet”i sorgulayan Uruguaylı gazeteci yazar Eduardo Galeano'ya yer veriyor.
 
“Kahramanlar kimdir ve de nereden gelmişlerdir?”, “Doğaüstü güçleri olmayan insanlar mucizeler yaratamazlar mı?”, “Mucize dediğimiz, hayallerimizin sınırlarının aşılması mıdır?” gibi sorularla yola çıkan anti kahramanlar serisi, hayallerinin peşinde uzun yollar kat eden, bir kısmını da gerçekleştiren “sıradan” insanların hikayelerini paylaşarak, hayal gücünü kıskandığımız çocuklara ilham olabilmeyi ve ışık tutabilmeyi hedefliyor. Bu serideki “anti kahramanların” ellerinde iksirler, görünmezlik pelerinleri yahut asaları yok. Doğrusu, gerçekdışı güçlerin yoldaşlığına pek de ihtiyaçları yok.
NotaBene Yayınları, “Anti Kahraman” serisinin ikinci kitabında Eduardo Galeano'nun hikayesini çocuklarla buluşturuyor. Dünyadaki tüm haksızlığın ve adaletsizliğin çeşitli konular üzerindeki etkisini sorgulayan ve üzerine yazılar yazan Galeano, anlattığı hikayelerle yaşamı boyunca doğrunun peşinde koşmuştur. Şimdi onun hikayesi, hepimize ve özellikle çocuklara adaletin ve doğrunun peşinde verilecek mücadelenin yolunu aydınlatan bir kılavuz işlevi görüyor. Kitap aynı zamanda ebeveynlerin de çocuklarla birçok olay ve kavram üzerine konuşabilecekleri bir sohbet kitabı olmayı hedefliyor.
 
Nadia Fink ve Pitu Saá tarafından yazılan ve resmedilen kitabın çevirisi Nergis Turan'a ait. 23 sayfalık kitap, 13 TL satış fiyatıyla kitapçılarda ve online kitap mağazalarında.
 
*Kitap hakkında detaylı bilgi için: https://notabene.com.tr/cocuk/535-eduardo-galeano.html

İlgili Kişi:
Esra Şavkın – Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71 / 0537 858 85 49 – esras@marjinal.com.tr
 
NotaBene Yayınları hakkında
 
Kendini kolektif bir düşünsel mekan olarak tanımlayan NotaBene Yayınları 2010 yılında kurulmuştur. NotaBene'yi fevkalade önemli kılan şey, toplumsal muhalefetin düşünsel olarak köklü bir yenilenme ihtiyacına yanıt arayışıdır. Ayrıca bu toprakların yazarlarına öncelik tanımak, yeni çalışmaları, yeni yazarları elden geldiğince özendirmek, kolektif çalışmaları artırmak, muhalefetin gündemini düşünsel olarak beslemek de amaçları arasındadır. Bu arayış sadece kuramsal alanla sınırlı kalmayıp, güncel politikadan, edebiyata, sanata, çocuk kitaplarına dek yaşamın her alanını kapsama çabasını içermektedir. NotaBene'nin sadece yayın çizgisi değil, okurlarla kurduğu bağ da alternatif bir mecrada gelişmiştir. Yayın dünyasında giderek artan tekelleşmeye karşı, piyasa koşullarına teslim olmamak için NotaBene tarafından kurulan bir abonelik ağı ile, 2010'dan bu yana binlerce kişi NotaBene'ye abone olmuştur. Bu sayede NotaBene aboneleri sadece avantajlı koşullarda kitap edinmekle kalmayıp, bir yandan kuramsal/politik/edebi eser ve tartışmaları daha düzenli bir biçimde izleme olanağına kavuşurken, diğer yandan da alternatif bir yayın kurumunun oluşumuna destek vermiştir. NotaBene'nin okuyucularıyla birlikte çıktığı bu ortak yolculuk kendini her daim yenileyerek sürecektir.
 

 


  Share  Paylaş
Notabene Yayınları
Hakkında
Kendini kolektif bir düşünsel mekân olarak tanımlayan NotaBene Yayınları 2010 yılında kurulmuştur. NotaBene'yi fevkalade önemli kılan şey, toplumsal muhalefetin düşünsel olarak köklü bir yenilenme ihtiyacına yanıt arayışıdır. Ayrıca bu toprakların yazarlarına öncelik tanımak, yeni çalışmaları, yeni yazarları elden geldiğince özendirmek, kolektif çalışmaları artırmak, muhalefetin gündemini düşünsel olarak beslemek de amaçları arasındadır. Bu arayış sadece kuramsal alanla sınırlı kalmayıp, güncel politikadan, edebiyata, sanata, çocuk kitaplarına dek yaşamın her alanını kapsama çabasını içermektedir. NotaBene'nin sadece yayın çizgisi değil, okurlarla kurduğu bağ da alternatif bir mecrada gelişmiştir. Yayın dünyasında giderek artan tekelleşmeye karşı, piyasa koşullarına teslim olmamak için NotaBene tarafından kurulan bir abonelik ağı ile, 2010'dan bu yana binlerce kişi NotaBene'ye abone olmuştur. Bu sayede NotaBene aboneleri sadece avantajlı koşullarda kitap edinmekle kalmayıp, bir yandan kuramsal/politik/edebi eser ve tartışmaları daha düzenli bir biçimde izleme olanağına kavuşurken, diğer yandan da alternatif bir yayın kurumunun oluşumuna destek vermiştir. NotaBene'nin okuyucularıyla birlikte çıktığı bu ortak yolculuk kendini her daim yenileyerek sürecektir.