Haberler / ALİKEV Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
11.05.2017

Bültene ait dosyalar

ALİKEV'in Düş Elçileri programıyla, gençlerin düşleri gerçeğe dönüşecek
 
Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV), Ekim 2016 yılından itibaren başlattığı Düş Elçileri programı kapsamında, gençlerin topluma hizmet konusundaki fikirlerini uygulamaları için destek olacağını duyurdu. Program kapsamında 15-25 yaş aralığındaki gençlerin topluma fayda sağlayan sosyal sorumluluk projelerine maddi ve manevi destek verilecek.
 
“Bu yazıları yazma amacım, sadece kendi kafamda toparlayıp, bu ekibi gerçekten toplum için çalışan gençleri bir yerlere vardırmak, ekibi resmiyete dökmek ve tanınmak istememdi.”*
 
*Ali İsmail Korkmaz'ın günlüğünden bir alıntı.
 
Ali İsmail Korkmaz daha 17 yaşındayken düşlerinin peşinden koşmaya başlamıştı. Onun başlattığı “Toplum İçin Gençlik” hareketiyle huzurevi ziyaretleri, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkanları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirmesinin ardından Ali İsmail Korkmaz'ın ailesi, onun bu hayallerini bir vasiyet olarak görerek; Ali İsmail'in yarım kalan hayallerini gerçekleştirmek ve gençliği destelemek amacıyla Ali İsmail Korkmaz Vakfı'nı kurdu.  Düş Elçileri programı ise Ekim 2016'da hayata geçirildi ve bu programla gençlerin toplumsal fayda yaratan projeleri daha sistematik bir zemine oturdu. Vakıfta hayata geçirilen pek çok faaliyetten biri olan Düş Elçileri Eğitim Programı ile gençlerin kişisel gelişimlerini ve fikirlerini hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları temel bilgi ve becerileri kazandırmayı amaçladıkları kaydedildi.
 
Toplum yararına projesi olan gençler desteklenecek
Projeye başvuran gençler, fikirlerinin projelendirilmesi, gerekli eğitimlerin gerçekleştirilmesi, gerekli materyal ve malzemelerin temini, projenin duyurulması gibi her aşamada maddi ve manevi olarak desteklenecek. Projenin desteklenmesi için Hatay'da uygulanabilir olması, kişisel değil toplumsal fayda içermesi, gönüllü faaliyetlerle hayata geçirilmesi, ayrımcılığın herhangi bir türünü içermemesi ve cinsiyet eşitliğini göz önünde bulundurması, toplumsal bir sorunu çözmeyi hedeflemesi gerekiyor. Projelere maddi destek üst limiti ise proje başına 2.500 TL olacak ve projede doğrudan nakdi maddi yardım olmayacak. Ancak projenin gerçekleşmesi için gerekli malzeme ve giderlerin alımı, proje onaylandıktan sonra ALİKEV tarafından fatura karşılığı yapılacak.
 
Her türlü soru için: bilgi@alikev.org
Programa başvurmak için: alikev.org/duselcileri

 
 
 
bilgi@alikev.org
www.alikev.org
Tel: 0326 213 0 254
https://www.facebook.com/aliismailkorkmazvakfi
https://twitter.com/Alikev_org
 
 
Düş Elçileri hakkında
Düş Elçileri, 15-25 yaş aralığındaki aktif gençlerden oluşan, topluma fayda sağlayacak ve kendi kişisel gelişimlerini destekleyecek sosyal sorumluluk projeleri geliştiren bir gönüllülük programıdır. Düş Elçileri kendi sosyal sorumluluk projelerini üretmek için eğitimler alır, projelerini hayata geçirir ve projelerinde gönüllü olarak yer alır. Düş Elçileri; siyasi olarak tarafsız, her türlü ayrımcılığa karşı bir gençlik programı olarak gençliğin enerjisiyle topluma fayda sağlamak amacıyla çalışmalarını yürütür. ALİKEV, gençlerin daha önyargısız, daha çatışmasız, daha eşitlikçi ve daha sosyal bireyler haline gelmesi için çalışır ve düşlerini gerçekleştirmek isteyen gençlerin hayata geçireceği projeler için eğitim ve finansman desteği sağlar.
 
 
 
 
 

 


  Share  Paylaş
ALİKEV
Hakkında
Ali İsmail; 2011 yılında, yani henüz 17 yaşındayken, “Toplum İçin Gençlik” isimli bir hareket başlatmış ve arkadaşlarını da örgütleyerek bu kapsamda birçok etkinlik yapmıştı. Yaptıkları ilk etkinlik okulun bahçesini temizlemek olan bu grup, daha sonra huzurevi ziyareti, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkanları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi. “Düşlerinde Özgür Dünya” olan Ali İsmail, bu düşlerini gerçekleştirmek için birçok faaliyet yapmıştı ve toplum için yenilerini yapmayı planlıyordu. Hatta bu kapsamda yaptığı ve yapmayı planladığı etkinlikleri raporluyor ve günlüğüne yazıyordu. Günlüğünde Ali İsmail, bu yaptıklarının sebebini şu şekilde ifade etmişti; “Bu yazıları yazma amacım, sadece kendi kafamda toparlayıp, bu ekibi, gerçekten toplum için çalışan gençleri, bir yerlere vardırmak, ekibi resmiyete dökmek ve tanınmak istememdi.” Yani Ali İsmail şu an yaşıyor olsaydı da muhtemelen toplum yararına çalışmalar yapıyor ve bu çalışmalarına kurumsal bir kimlik kazandırmayı hedefliyordu. Ailesi, Ali İsmail’in bu hayallerini bir vasiyet olarak gördü ve onun yarım kalan düşlerini hayata geçirmek için Ali İsmail KORKMAZ Vakfı’nı kurdu.