Haberler / ALİKEV Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
23.08.2017

Bültene ait dosyalar

ALİKEV gençleri yaz kampında buluştu
 
Ali İsmail Korkmaz'ın anısını yaşatmak ve  “toplum için gençlik” düşünü hayata geçirmek amacıyla 2014 yılında kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV), bu yıl ilk kez düzenlediği gençlik kampını 18-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirdi. Hatay Arsuz Belediyesi TCDD kamp alanında yapılan kampta, Düş Elçileri ve ALİKEV bursiyerlerinden oluşan 30 genç hem eğitim ve atölye çalışmalarına katıldı hem de birlikte keyifli zaman geçirdi.

 
Toplumsal barış ve eşitliğin var olduğu, insan-doğa ilişkileri de dâhil olmak üzere her türlü eşitsiz ilişkiden arınmış bir dünyayı, gençliğin katılımıyla kurarak Ali İsmail'in düşlerindeki özgür dünyayı hayata geçirmek misyonuyla kurulan ve 3 yıldır faaliyetlerini sürdüren ALİKEV; 18-20 Ağustos tarihleri arasında Hatay Arsuz Belediyesi TCDD kamp alanında gençlerle yaz kampı gerçekleştirdi. ALİKEV'in bu yıl ilk kez düzenlediği Ali İsmail Korkmaz Vakfı Gençlik Kampı'na Düş Elçileri ve ALİKEV bursiyerlerinden oluşan 30 genç katıldı.
 
Hem öğrendiler hem eğlendiler
Gençler yaz kampında, ALİKEV gönüllü eğitmeni Hamit Levent Evci tarafından verilen ve içeriği de yine gençlerle birlikte geliştirilen “Gönüllülük Nedir?”, “Etkili İletişim”, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ve “Proje Döngüsü” isimli eğitimlerle kendilerini geliştirirken; resim, müzik ve edebiyat gibi alanlardaki atölye çalışmalarına katılarak keyifli zaman geçirdi. Gençlerden Gençlere Atölyeleri'nde; katılımcılar sevdiklerini ve korkularını resmetti, usta şair Nazım Hikmet'i andı ve geçmişten günümüze müzik üzerine fikir alışverişi yaptı.
 
Gençler eğitim ve atölye çalışmalarının yanı sıra kamptaki düzeni de kendileri sağlayarak yalnızca katılımcı değil, inisiyatif alan aktif birer karar verici oldu. Görev dağılımı yaparak kamp alanının temizliği, yemek dağıtımı ve zaman yönetimi konularında ekip olarak hareket etme ve ortak karar alma becerisi kazanan gençler; eğitim ve atölyelerden arta kalan zamanlarda da denizin ve ağaçlarla bezeli kamp alanının tadını çıkardı. Kamp; gençlerin Ali İsmail'i andığı ve onun için şarkılar söylediği keyifli bir akşamla sona erdi.

 
 
İlgili Kişi:
Merve Aydın
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71 / 0530 232 68 98
mervea@marjinal.com.tr
 
Ali İsmail Korkmaz Vakfı Hakkında;
Ali İsmail; 2011 yılında, yani henüz 17 yaşındayken, “Toplum İçin Gençlik” isimli bir hareket başlatmış ve arkadaşlarını da örgütleyerek bu kapsamda birçok etkinlik yapmıştı. Yaptıkları ilk etkinlik okulun bahçesini temizlemek olan bu grup, daha sonra huzurevi ziyareti, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkânları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi. “Düşlerinde Özgür Dünya” olan Ali İsmail, bu düşlerini gerçekleştirmek için birçok faaliyet yapmıştı ve toplum için yenilerini yapmayı planlıyordu. Hatta bu kapsamda yaptığı ve yapmayı planladığı etkinlikleri raporluyor ve günlüğüne yazıyordu. Ailesi tarafından kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı “Düşlerindeki Özgür Dünya” için yola çıktı.
bilgi@alikev.org www.alikev.org

 


  Share  Paylaş
ALİKEV
Hakkında
Ali İsmail; 2011 yılında, yani henüz 17 yaşındayken, “Toplum İçin Gençlik” isimli bir hareket başlatmış ve arkadaşlarını da örgütleyerek bu kapsamda birçok etkinlik yapmıştı. Yaptıkları ilk etkinlik okulun bahçesini temizlemek olan bu grup, daha sonra huzurevi ziyareti, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkanları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi. “Düşlerinde Özgür Dünya” olan Ali İsmail, bu düşlerini gerçekleştirmek için birçok faaliyet yapmıştı ve toplum için yenilerini yapmayı planlıyordu. Hatta bu kapsamda yaptığı ve yapmayı planladığı etkinlikleri raporluyor ve günlüğüne yazıyordu. Günlüğünde Ali İsmail, bu yaptıklarının sebebini şu şekilde ifade etmişti; “Bu yazıları yazma amacım, sadece kendi kafamda toparlayıp, bu ekibi, gerçekten toplum için çalışan gençleri, bir yerlere vardırmak, ekibi resmiyete dökmek ve tanınmak istememdi.” Yani Ali İsmail şu an yaşıyor olsaydı da muhtemelen toplum yararına çalışmalar yapıyor ve bu çalışmalarına kurumsal bir kimlik kazandırmayı hedefliyordu. Ailesi, Ali İsmail’in bu hayallerini bir vasiyet olarak gördü ve onun yarım kalan düşlerini hayata geçirmek için Ali İsmail KORKMAZ Vakfı’nı kurdu.